Spotkania w Broumov


     "Poeta tworzy sztukę nieśmiertelną" - to słowa Pana Andrzeja Bartyńskiego, niezwykłego człowieka, którego miałam zaszczyt poznać podczas Dni Poezji w Broumov (Czechy) na nieformalnym, przyjacielskim spotkaniu poetów z Polski, Czech w dniach 21-23 października 2011r. Ten czas był dla mnie niesamowitym doświadczeniem, które mam nadzieję wzbogaci moją twórczość, a przede wszystkim podniesie jej wartość artystyczną.
Kulminacyjnym punktem spotkania było prezentowanie w zabytkowym klasztorze broumovskim wierszy uczestników Dni Poezji z antologii wydanej dzięki wsparciu finansowemu tego miasta. W zbiorze tym znalazły się dwa moje wiersze pt. "Odrodzona " i "Jesienny brzask", będące wynikiem pracy warsztatowej w roku ubiegłym.

                          
Odrodzona

Już nic nie jest na opak
zrzuciłam skorupę strachu
warstwę pyłu nagromadzoną przez lata
otwarta wewnątrz i zewnątrz goję rany

Jesienny brzask

Co dnia budzą mnie żółte barwy jesieni
wtapiam nos w zaparowaną szybę okna
i chłonę co oczom dane
promienie słońca pieszczą konary drzew
las z błękitem nieba szepcą....dzień dobry


Poeci, których poznałam to ludzie w różnym wieku, o różnym wykształceniu i doświadczeniu literackim. Na warsztatach, wspólnych spotkaniach, spacerach mimo chłodu październikowej aury towarzyszyła nam zawsze serdeczna ciepła atmosfera. Mam nadzieję, że moja przygoda z poezją w pięknym miasteczku Broumov będzie kontynuowana. Wielkie podziękowania składam Verze Kopeckiej, czeskiej poetce, dzięki której mogłam tam być. Po raz kolejny dane mi było spotkać się z poetami w z okazji dni poezji Broumov w 2012 r.

                
  Z Verą Kopecką 2011 r.
 
 
                               Uczestnicy Dni Poezji w Broumov 2011 r.
 
 
 

 
W Broumov w 2012 r.
 
 
Fotografia na pożegnanie Broumov 2012 r.


 

 

 


 

powered by prot Hosting
"Moc tworzenia jest w każdym z nas"
 
Ewa urodziła się 30 lipca 1962 r. Od tego momentu mieszka w Świnoujściu. Pracowała w policji. W 2007 r. po 16 latach służby odeszła na emeryturę. Zawsze była osobą wrażliwą. Inspirowana przez miłość pierwsze kroki w pisaniu stawiała jako młoda mężatka. Zadebiutowała spotkaniem poetyckim w 2004 r. w świnoujskim „Forcie Anioła”, gdzie zaprezentowała swoje utwory w towarzystwie poetek z Klubu Literackiego „Na Wyspie”. Od tego czasu jest także członkiem tego klubu. Jest także członkiem Ogólnopolskiego Klubu Literackiego „Niebieskie pióro” przy Komendzie Głównej Policji w Warszawie. W 2005 r. nieżyjący już, świnoujski kompozytor i pianista Zygmunt Rosik skomponował muzykę do dwóch jej wierszy. Utwory te zostały zaprezentowane na koncercie z okazji 60 – lecia polskiego Świnoujścia. W 2006 roku Ewa własnym nakładem wydała swój pierwszy tomik poezji „Ocean życia”. Wiersze zawarte w tomiku mówią o miłości i cierpieniu, ale także ukazują piękno życia.

Pisanie to nie jedyna pasja autorki. Jest miłośniczką podróży, szczególnie upodobała sobie kraje skandynawskie. Poza tym uprawia sport. Zimą kąpie się w lodowatej wodzie Bałtyku, a latem jeździ na rolkach i na rowerze. Jest propagatorką zdrowego trybu życia. Należy do „Świnoujskiego Klubu Morsów”.

Można ją spotkać także w innych miejscach - jak czyta bajki dzieciom w szkole, spotyka się z Amazonkami, prezentuje swoje wiersze w świnoujskiej telewizji.